Haber

The Economist’ten her seçim bire bir davettir: Erdoğan gitmeli

İngiltere merkezli The Economist dergisi, sayılı günler kala 14 Mayıs seçimlerine yönelik tutumunu net bir şekilde ortaya koydu.

Dergi, 14 Mayıs seçimlerini yılın en değerli seçimi olarak nitelendirdi.

Derginin “2023’ün en önemli seçimi” başlıklı yazısında “Demokrasiyi kurtarın”, “Oy verin”, “Erdoğan gitmeli” gibi kelimelerin kullanıldığına dikkat çekildi.

İNGİLİZ BASINININ TÜRKİYE ENDİŞESİ

“Türkiye ve demokrasinin geleceği” ifadesinin de yer aldığı incelemede, ” Türk insanı zamanla daha özgür ve daha müreffeh olacaktır.”seçmenin dışarıdan yönlendirilmeye çalışıldığı görüldü.

YENİ HÜKÜMETTEN UMUT

Siyasete yön verme çabasına giren ve bir algı operasyonuna girişen dergi, şunları yazdı:

“Yeni bir hükümet Batı ile yıpranan ilişkileri düzeltecek. Türkiye NATO üyesi ama Erdoğan yönetiminde Ortadoğu’da yıkıcı bir aktör haline geldi. Rusya ile daha yakın ilişkiler kurmanın yollarını aradı.”

KILIÇDAROĞLU SEÇİLİRSE MAHKUMLAR SERBEST OLACAK

CHP’nin genel lideri ve HDP’nin desteklediği 6’lı masanın ortak cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun seçilmesi halinde cezaevinde bulunan Selahattin Demirtaş’la ilgili durumun “hızla düzeleceği” belirtildi:

“Muhalefetin zaferi, Batı’ya büyük bir jeopolitik maliyetle birlikte Türkiye’nin komşuları için de iyi olur. Türkiye bugünlerde Avrupa’nın geri kalanından neredeyse tamamen yabancılaşmış durumda. Ancak yine de AB’ye katılmaya aday.”

Bu asla olmayabilir ama lider Kılıçdaroğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına saygı duyacağını ve tutukluları serbest bırakacağını taahhüt ediyor.”

Sakin Olun: EĞİTİM GÜNLERİ GİTTİ

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, The Economist’e Twitter’dan tepki gösterdi. Kalın “Yine heyecanlandılar. Ve eklediler: ‘Yeni hükümet Batı ile bozulan ilişkileri onaracak…” Bu dili, söylemi ve hangi bağlamda söylendiğini biliyorum. Sakin olun. Emir verdiğiniz günler geride kaldı. Ülkem için, sandıkta son sözü millet söyleyecektir.”ifadeleri kullandı.

 

MİLLET İRADESİNE İLK SALDIRI DEĞİL

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu Dezenformasyon Merkezi Koordinatörü ile İlgileniyor İdris Kardaş The Economist’in Twitter’daki küstah paylaşımına da yanıt verdi. Economist’in Türkiye’nin Batı çıkarlarına göre yönetilmesini istediğini ifade eden Kardaş, bağımsızlık mücadelesinin yıllardır sürdüğünü söyledi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu