Haber

İran’da ev hapsinde tutulan muhalefet lideri Musavi, “yeni anayasa ve referandum” çağrısında bulundu

İran’da ev hapsinde bulunan muhalefet lideri Mir Hüseyin Musavi, “İran’ı kurtarmak için” yeni bir sistemin kurulmasını, yeni bir anayasa hazırlanmasını ve anayasa referandumu yapılmasını talep etti.

Musavi, yakınlığıyla bilinen Kaleme internet sitesinde yayınladığı “İran’ı kurtarmak için” başlıklı mesajında, “İran ve İranlılar, ana çizgileri ABD tarafından çizilen köklü bir dönüşüme ihtiyaç duyuyor ve buna hazırlar. kadın hareketi, yaşam ve özgürlük.” açıklamalarda bulundu.

Son yıllarda ülkede meydana gelen protestolara ve ülke hükümetinin protestolara yönelik tutumuna işaret eden Musavi, mesajında ​​şu değerlendirmelerde bulundu:

“Diyalog ve ikna yerine inat ve baskıcı tekniklerde ısrar, anayasada vatandaşların hak ve taleplerinin gerçekleştirilmesine yönelik en ufak bir adım bile atılmaması, yöneticilerin halktan uzaklaşmasına ve toplumun devletten umudunu kesmesine neden oldu. mevcut yapı çerçevesinde reformlar yapmak.”

“İran’ı kurtarmak için” yeni bir anayasa taslağı hazırlanması çağrısında bulunan Musavi, bu anayasanın “özgür ve adil bir ortamda” referanduma sunulması gerektiğini ve bu anayasanın kurulacak bir “kurucu meclis” tarafından uygulanması gerektiğini söyledi. Halk yeni anayasayı kabul ederse oluşur.

İran’da 12 Haziran 2009’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına itiraz eden cumhurbaşkanı adaylarından Mir Hüseyin Musavi ve bazı muhalifleri seçim sonrası yaşanan olaylara destek verdikleri gerekçesiyle ev hapsine çarptırıldı.

Ülkedeki reformcular, söz konusu kişilerin 2011’den bu yana yargılanmadan yatılı cezaevlerinde tutulmalarının hukuka aykırı olduğunu söylüyor.

Musavi, devrimin lideri Ayetullah Ruhullah Humeyni döneminde 1981-1989 yıllarında Başbakan olarak görev yapmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu