Haber

Guterres, Rus ordusunun Dnipro’ya düzenlediği füze saldırısını “şiddetle” kınadı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Rus ordusunun Ukrayna’nın Dnipro kentine düzenlediği füze saldırısını “şiddetle” kınadı.

BM Genel Sekreteri Sözcüsü Stephanie Tremblay yaptığı açıklamada, Guterres’in en az 40 kişinin ölümüne, çok sayıda kişinin yaralanmasına ve onlarca kişinin kaybolmasına neden olan füze saldırısını “şiddetle kınadığını” söyledi.

Tremblay “Genel Sekreter, sivillere ve sivil yapılara yönelik saldırıların uluslararası insancıl hukuku ihlal ettiğini belirtiyor.” sözünü kullandı.

Guterres’in söz konusu saldırılara bir an önce son verilmesi gerektiğini vurguladığını belirten Tremblay, BM Genel Sekreteri’nin Dnipro baskında hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilediğini bildirdi.

Rus ordusunun 14 Ocak’ta Dnipro kentindeki 9 katlı bir konuta düzenlediği füze saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 40 sivil hayatını kaybetmiş, 75 sivil de yaralanmıştı.

Saldırının ardından Dnipro’da 3 günlük yas ilan edildi.

Öte yandan Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Dnipro’daki füze saldırısıyla ilgili suçlamaları yalanlayarak, “Rus ordusu konutlara veya sosyal altyapı tesislerine saldırmıyor. Kendi sözlerini kullandı.

tekkekoyhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu