Haber

Biden’ın Xi Jinping’le ‘yakın teması’: Ona diktatör demeden önce elini sıkmaya gitti

Kaliforniya’da 15-17 Kasım tarihleri ​​arasında düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) 2023 Zirvesi kapsamında bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping arasındaki görüşmeye ‘diktatör’ ifadesi damgasını vurdu. Görüşmelerin ardından düzenlenen basın toplantısında Biden, bir muhabire şu soruyu sordu: “Bu yılın başında söylediğiniz gibi, bugünden sonra Xi’yi hâlâ diktatör olarak mı görüyorsunuz?” Soruya yanıt olarak, “Evet öyle. Bakın o, bizimkinden tamamen farklı bir yönetime dayalı, komünist bir ülkeyi yöneten adam anlamında bir diktatör.”

Xi Jinping’in ‘diktatör’ olduğunu söyleyen Biden’ın, APEC 2023 görüşmeleri sırasında oturduğu yerden kalkıp Çin Devlet Başkanı’nın elini sıktığı anlar sosyal medyada paylaşıldı.

Biden’ın açıklamasının ardından konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, “Burada dikkat edilmesi gereken şey şu ki, Çin-ABD ilişkilerini baltalamaya çalışan kötü niyetli insanlar her zaman olacaktır ancak bunlar başarılı olamayacaklardır.” (DIŞ HABER)

duzici-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu